google-site-verification=B_PhikpJsQs-iNyjEPs-zPa_L2OzZxhI7I5PSeEoNR4
top of page
  • Arif Şahin / Genel Müdür

Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Kripto Paralar

Güncelleme tarihi: 6 Eyl 2021

Son yıllarda kripto para piyasalarındaki işlem hacminin ve cüzdan sayısının günde güne artması, diğer yatırımcıların da dikkatini çekti. Özellikle geleneksel borsadaki yatırımcılar da kripto para sektörüne giriş yapmaya başladı diyebiliriz. Peki bu alanı cazip kılan neydi? Blockchain teknolojisiyle birlikte doğan kripto paraların avantajlarına birlikte göz atalım.


İşlemler Daha Şeffaf

Kripto para işlemleri birebir işler olarak devam ediyor, aracıları ortadan kaldırarak standart bir uygulama haline getiren eşler arası bir ağ yapısı üzerinde gerçekleşiyor. Bu durum da denetim izlerinin oluşturulmasında daha fazla netlik sağlıyor. Ayrıca kimin kime neyi ödemesi gerektiği konusunda ise daha az kafa karışıklığı oluşuyor. Bir işleme dahil olan iki tarafın her birinin kim olduğunu bildiğinden daha fazla hesap verebilirlik ortamı meydana geliyor. Güvenli ağ üzerinde birebir gerçekleşen işlemler şeffaftır ve denetim kontrolü kolaydır.


Merkeziyetsizlik Anlayışına Sahip

Geleneksel borsalar, bilindiği üzere alınıp satılabilir menkul kıymetlerden emtialara, dövizden vadeli işlemlere kadar opsiyon sözleşmelerinin halka açık bir şekilde satıldığı veya satın alındığı piyasaları ifade ediyor. Geleneksel borsada birtakım bürokratik aşamalar bulunuyor. Yatırımcılar aracı bir kuruma ihtiyaç duyuyor. Oysaki kripto para piyasasında merkeziyetsiz bir sistem anlayışı olduğu için kripto para edinme işlemlerinin hiçbir aşamasına herhangi bir kurum dahil olmuyor. Blockchain teknolojisinin merkeziyetsizliği devlet, şirket ya da birey gibi herhangi bir merkeze direkt bağlı olmadan, kontrol mekanizmasının ağa dağıtılması prensibiyle işliyor. Bu nedenle Blockchain ile beraber adını çok sıklıkla duyduğumuz merkeziyetsizlik kavramı birçok yatırımcıyı daha fazla heyecanlandırıyor. Özellikle hızlı ve maliyetinin çok daha az olması büyük bir avantaj sağlıyor.


7/24 Hızlı İşlem Yapılabilir

Kripto paralar, hiçbir merkez bankasının kontrolünde olmadığından işlemler kolaylıkla ve saniyeler içinde yapılabiliyor. Özellikle geleneksel piyasaların düşük getirili olduğunu düşünen yatırımcılar, 7/24 kripto para alım satımı yapabildikleri için bu alanı cazip bir yatırım seçeneği olarak görüyor. Özellikle parayı yurt dışındaki bir alıcıya göndermek için herhangi bir yere gitmeye gerek yok. Hatta işlemler hafta sonları ya da resmi tatillerde bile gerçekleştirilebiliyor.


Düşük Maliyetli

Yasal temsilcilerle iş yaparken, her işlem için ödemeniz gereken çok sayıda işlem ücreti vardır. Üstelik bir sürü evrak işi, aracılık ücreti ve komisyon söz konusu olabiliyor. Yatırımcılar cüzdanlarındaki kripto paralar için hesap işletim ücreti ödemek zorunda değildir. Yani işlemleri yapabilmek için kullanıcıların tek yapması gereken sanal bir cüzdana sahip olmak.


Güvenli ve Özel

Gizlilik ve güvenlik, kripto para birimleri için en önemli konular haline geldi. Kripto paraların temelini oluşturan blockchain teknolojisi, çözülmesi zor olan farklı matematiksel bulmacalara dayanıyor. Bu durum, bir kripto para birimini sıradan elektronik işlemlerden daha güvenli hale getiriyor. Kripto para birimleri, daha iyi güvenlik ve gizlilik için, bir profile bağlanabilecek herhangi bir kullanıcı, hesap veya depolanmış veriyle bağlantısı olmayan takma adları kullanıyor.

“Blockchain teknolojisinin merkeziyetsizliği devlet, şirket ya da birey gibi herhangi bir merkeze direkt bağlı olmadan, kontrol mekanizmasının ağa dağıtılması prensibiyle işliyor.

Daha Kolay Uluslararası Ticaret

Kripto paralar şu anda ulusal düzeyde yasal ödeme aracı olarak tanınmasa da kripto para birimleri doğası gereği döviz kurlarına, faiz oranlarına, işlem ücretlerine veya belirli bir ülke tarafından uygulanan diğer vergilere tabi değildir. Bu nedenle sınır ötesi transferler ve işlemler, blockchain teknolojisinin eşler arası mekanizmasını kullanarak ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan etkilenmeden gerçekleştirilebilir. Kripto para birimlerinde uluslararası veya yerel işlemler, yıldırım hızındadır. Bunun nedeni, geçilmesi gereken çok az engel olduğundan doğrulamanın işlenmesi için çok daha az zaman gerektirmesidir.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page