google-site-verification=B_PhikpJsQs-iNyjEPs-zPa_L2OzZxhI7I5PSeEoNR4
top of page
  • Helin Çelik / Araştırma Müdürü

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan, kripto paraların saklanması için temin edilen, internete bağlı olmayan, dolayısıyla online işleme kapalı olan bir kripto para cüzdan çeşididir. Bu nedenle soğuk cüzdanlarda hacklenme durumu sıfıra yakındır.


Çok sık al/sat yapmayan kullanıcılar genellikle soğuk cüzdan tercih ederler. Kullanıcı bilgilerini sadece cüzdan sahibinin görebildiği bu sistem fiziksel olarak kripto paraların saklanmasının bir yoludur. Bizler, AlbCoin olarak, kullanıcılarımızın coinlerinin güvenliği için platformumuzda soğuk cüzdan depolamasını tercih ediyoruz.


Soğuk Cüzdan Çeşitleri

Soğuk cüzdanlar mobil cüdan, masaüstü cüzdanları, kağıt cüzdan ve donanım cüzdan olarak çeşitlilik gösterir.


Kağıt cüzdanlar QR kodunun ve adresin basılı olduğu bir çıktıdır. Kullanımı ve formatı nedeniyle çok fazla kullanıcı kağıt cüzdanları tercih etmez.


Mobil cüzdanlar, akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilen ve kullanıcı dostu bir cüzdan tipidir. Günlük hayattaki kripto para harcamalarına uygun olarak tasarlanmıştır, ancak kötü niyetli yazılımlara karşı hassasiyet göstermektedirler.

Masaüstü cüzdanlar, mobil cüzdanlarla aynı mantıkta çalışır. Kişinin kendi bilgisayarına indirilip kullanılabilecek düzeydedir.


Donanım cüzdanlar kripto para piyasasında en fazla tercih edilen cüzdan türü olarak karşımıza çıkar. “Hardware” olarak bilinirler ve güvenilirlik oranları yüksektir. Anahtar oluşturmak için sayı üretiliciği yaparlar ve online ortama bağlılıkları yoktur.


Donanım Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Donanım cüzdan sağlayıcısı olarak bilinen birkaç marka arasından satın alınarak kullanılmaya başlanabilir. Her şey tamamlandıktan sonra oluşturulan özel anahtar güvenli bir şekilde kaydedilir. Özel anahtarların saklama işlemi titizlikle gerçekleştirilmelidir ve kimseyle paylaşılmamalıdır.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page