google-site-verification=B_PhikpJsQs-iNyjEPs-zPa_L2OzZxhI7I5PSeEoNR4
top of page
  • Arif Şahin / Genel Müdür

Kripto Yatırımında Duygusallığa Yer Yok

Güncelleme tarihi: 8 Eyl 2021

Profesyonel yatırımcılar kendi yatırım kararlarını verebilecek ve üstlendiği riskleri değerlendirebilecek tecrübe, bilgi ve uzmanlığa sahip kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Finansal dinamiklerin değiştiği günümüz dünyasında son, derece popüler olan kripto para birimleri de yerini aldı. Peki kripto para yatırımında nasıl profesyonelleşebiliriz?


Kripto para veya herhangi işlem yaptığınız bir finansal yatırımda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Yatırımcıların öncelikle neyi satın aldığını analiz etmesini öneriyoruz. Yani yatırım yapılacak para cinsinin temelleri ayrıntılarıyla incelenmeli. Coin’in neden tercih edildiğini ve bu talebin hangi unsurlara bağlı olduğunu sağlıklı bir şekilde değerlendirmek çok önemli bir süreç. Ayrıca ürünün likide yani nakde dönme oranı da önemli bir kriterdir. Yatırımın miktarını ve süresini belirlerken bu kriteri de dikkate almakta fayda var.


Bildiğiniz gibi kripto para piyasasında Bitcoin ile birlikte birçok altcoin mevcut. Bazı altcoin’ler müthiş sistemlere sahipler. Zaman içerisinde çok büyük avantajlar sunan coin’ler de çıkacaktır elbette. Ancak temeli ve işlevliği sürdürülebilir olmayan birçok altcoin’in bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Yatırımcıların bu bilinç ve farkındalıkla analiz yapmaları gerekiyor.


Profesyonel bir yatırımcı, yatırım yapacağı kripto paranın temelinin ne olduğunu ve ne tür hizmetler sunduğunu detaylıca incelemelidir. İnsanların bu para birimine yatırım yapıp yapmayacağını önceden kestirmek elbette mümkün değil ancak yapılan bu araştırmalar sonrasında sağlıklı bir öngörüde bulunmak doğru olacaktır.


Karar verildikten sonra ise o kripto para birimine hangi seviyeden ve ne kadar süre için yatırım yapılması gerektiği belirlenebilir. Stratejiniz ayrıca uygun yerden, uygun adetlerde ve uygun zamanda çıkabilmeyi de içermelidir. Çünkü insanlar doğası gereği duygusal varlıklar olduğundan kararları da bu yönde etkilenebilir. Fiyatlarda ani hareketlilikler olduğu zamanlarda doğru strateji daha da önem kazanıyor.


Birçok yatırım şirketinin algoritmalarla çalıştığını ve böylelikle duygusallığı saf dışı bırakıp daha başarılı kararlar alabildiğini gözlemliyoruz. Kodlama sırasında şu fiyattan alacaksın bu fiyata gelirse satacaksın, şayet şu fiyatın altında da kalırsa kesinlikle satışını gerçekleştireceksin gibi keskin hatlar söz konusu. İnsanlar doğası gereği algoritmik çalışmıyor. Bir yatırım profesyonelinin asla bu konularda duygusal olmaması ve bütün stratejisini baştan ortaya koymasını öneriyoruz.


Blockchain tabanlı türev ticaret platformu CloseCross tarafından yapılan araştırma, dünya çapındaki profesyonel yatırımcıların %57’sinin yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 380 milyar dolardan sorumlu olduğunu, %29’unun önemli bir artış beklediği ve kripto para ticareti seviyesinin önümüzdeki yıl artmaya devam edeceğini ifade ediyor. Bu araştırma bizlere diğer yatırım fonlarından profesyonellerin de kripto para piyasasında kendilerine yer edinmeye çalıştıklarını açıkça ifade ediyor.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page