google-site-verification=B_PhikpJsQs-iNyjEPs-zPa_L2OzZxhI7I5PSeEoNR4
top of page
  • Helin Çelik / Araştırma Müdürü

Kripto Para Piyasasında Görünüm: Finansal Piyasalar Kriptoları Nasıl Etkiliyor?

Finansal piyasalardan dikkate değer veriler gelmeye devam ediyor. Dolar Endeksi 2018’den bu yana en düşük seviyesini görerek 90 seviyelerini test etti. Hisse senedi piyasaları ise yükselişte. S&P500, yukarı yönlü yarattığı ivmesine devam ediyor. Aşının yarattığı algı piyasalarda hakim olurken, S&P 500 tarihi zirvesine oturdu.


XAU/USD ise 4 saatlik grafikte oluşturduğu aşağı yönlü trendi kırarak 1842 direnci eksenine yerleşti. Geçtiğimiz 3 haftayı kırmızı kapatan XAUUSD, grafik üzerinde Bitcoin ile uyuşmazlık gösterdi. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgileri artarken, bazı yatırım kuruluşlarının fonlarının bir bölümünü Bitcoin’e aktarması “altın yatırımlarının bir kısmının Bitcoin’e mi kaydı” algısı yarattı.COVID-19’un ekonomi üzerinde bıraktığı negatif etkiyle birlikte ivme kazanan Bitcoin, geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Süreç içerisinde aktif adres sayısında ve madenci ücretlerinde ciddi artışlar meydana geldi. Öte yandan, kurumsal aktörlerin kripto paralara olan eğilimi devam ediyor. Finansal ödeme şirketlerinden PayPal ve Visa, kripto para yelpazesini genişletti. PayPal, madencilik usulüyle yeni çıkartılan Bitcoin’lerin %70’ini satın aldı. Diğer yandan, Visa, Ethereum tabanlı stablecoini kendi sistemine entegre etme kararı aldı. Bu durumun, önümüzdeki süreçte kripto para kullanımını artırması ve piyasaya yeni aktörler kazandırması bekleniyor. Spotify’ın ödeme seçeneği olarak Facebook’un “Diem”ini bünyesine katma ihtimali bulunuyor. S&P Dow Jones Indices, hisselerinin arasına kripto para borsalarını eklemeyi planlıyor. ABD borsalarından gelen bu kritik haberin, önümüzdeki dönemde kripto paralara pozitif etki yaratması bekleniyor. Piyasada yaşanan etkiler neticesinde ise kripto paralarda yukarı yönlü trend, görünümünü korusa da zaman zaman sert düzeltmeler yaşanabiliyor. Gün itibari ile kripto para piyasasında belirleyici bant aralığında konumlanan kripto varlıklar, bulundukları direnç bölgelerinden bir miktar geri çekildi.


Bitcoin nezdinde bakacak olursak, araştırmalara göre, Bitcoin balinalarının borsalara yüklü miktarda satış yaptığı konuşuluyor. Satışların devam etmesi ve zorluk derecelerinde olan değişim, fiyat grafiğine de yansıyabilir. Bu sebeple zincir aktiviteleri yakından takip edilmeli. Diğer yandan, kritik dirençlerin kırılamaması, kripto paralarda kullanılan benzersiz adres sayısındaki düşüş dikkat çekiyor. Yeni aktörlerin son birkaç gündür piyasaya girme konusunda bir miktar çekimserlik yaşadığı söylenebilir.


BTCUSD’nin tarihi zirve denemesi ardından 20000 direncinin üzerinde tutunamaması, kripto para birimi üzerinde satış baskısı yaratıyor. 19000 seviyesinin altına çekilen BTCUSD’de ilk yakın destek 18585. Belirtilen destek, çift tepe formasyon onayının denk geldiği alan olması açısından önem taşıyor. Burada yaşanacak negatif yönlü bir çıkış 17300 seviyelerine kadar sarkma yaratabilir. Ancak, olası gelişmeler ışığında desteklerin kademeli olarak takip edilmesinde yarar görülüyor. Bu durumda, 18585, 18000, 17600 destekleri kademeli olarak izlenebilir. Yukarıda ise 20.000’in üzerinde kapanış gelmediği müddetçe benzer satış senaryolarının yaşanabileceği düşünülüyor. 20.000’in üzeri ise fiyat sıçramalarının yaşanabileceği bölge olarak görülüyor.

Ethereum cephesinde ise 2.0 Güncellemesi ile ilgili pozitif gelişmeler hızla devam ediyor. Staking için yatırılan ETH miktarı 1 milyonu geçti. Güncellemenin başarılı olması halinde saniyede binlerce işlem gerçekleştirilebilecek. Dikkatleri üzerine toplayan Ethereum’un kurucu ortağı ise beklenenin çok üzerinde bir hızla güncellemenin gerçekleşeceği kanaatinde olduğunu açıkladı.


2.0 Güncellemesi Phase 0’ın gündeme gelmesiyle anlık olarak bazı borsalarda 630 direncini test eden ETHUSD, kriptoların genelinde yaşanan çekilmenin etkisiyle 582 seviyelerine sarktı. 4 saatlik grafikte 7 MA ve 20 MA’yı aşağı yönlü kıran kripto para birimi aşırı satım bölgesine geçiş yaptı. Short pozisyonların hacmindeki artış devam ederse, kripto para biriminde 562 ve 542 destekleri takip edilebilir. Trend bölgesine denk gelen bu alana yatırımcının dikkat etmesinde yarar görülmektedir. Alan üzerinde tutunması durumunda yatırımcısına alım fırsatı sunacak olan bu bölge eğer aşağı yönlü kırılırsa satış baskısı hızlanabilir.


582 desteğinin üzerinde tutunması halinde ise ETHUSD’de 592, 612 ve 620 dirençleri izlenebilir. Daha önce test edip çekildiği direnç olan 620’nin yukarı yönlü kırılması, reaksiyonun devamlılığı açısından önem taşıyor.79 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page