google-site-verification=B_PhikpJsQs-iNyjEPs-zPa_L2OzZxhI7I5PSeEoNR4
top of page
  • Helin Çelik / Araştırma Müdürü

El Salvador’dan Bitcoin Yasa Detayları!


7 Eylül itibariyle El Salvador’da yürürlüğe girecek olan Bitcoin Yasa detayları günden güne belirginleşiyor. Resmi para birimi olarak kullanılacak Bitcoin için başta gelen olumsuz tepkilere rağmen nihayetinde belirlenen tarihten itibaren vatandaşlar çıkarılan Chivo Cüzdan uygulamasını indirebilecekler. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, bu yeniliği kabul etmeyen vatandaşları zorlamayacaklarını belirtti. Bu uygulama ile Bitcoin veya dolar cinsinden ödeme kabul edilebilecek, para transferi de masrafsız bir şekilde gerçekleştirme olanağı sunacak.


Ayrıca vatandaşlar ellerinde bulunan Bitcoin'i, dolar cinsinden nakde çevirebilmesi için 24 saat açık olacak 200 adet ATM kuruluyor. Bukele, uygulama ve Atm kullanım konusunda eğitim düzenleyecek ve uygulamayı indiren her kullanıcı 30 dolar değerinde Bitcoin’e sahip olacak.


2 Milyon Dolar Değerindeki Swap İşlemi!

Tether, dolaşımdaki arzın dengesini korumak için bugün yaptığı açıklama neticesinde iki blok zincir arasında iki milyar dolar değerinde takas işlemi gerçekleştireceğini ve bu işlemin sonuna kadar toplam arzda herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtti. Sosyal medya platformu üzerinden yapılan duyuruda şirket, 2 milyar dolar değerindeki Usdt’yi takas edebilmek için üçüncü bir şirketle anlaşma sağlayacak ve blok zincirden gelen paralar Etherium ve Bitcoin tarafına taşınacak.


Ripple Davasında Son Gelişme!

ABD SEC ve Ripple arasında bir süredir devam eden çekişmeli dava sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Ripple Davası’nda şirket tarafından SEC’ye karşı önemli bir iddia sundu. En son SEC’ten gelen önemli argümanlardan sonra Ripple tarafı da SEC’in, davalıların görüşme süreci ayrıcalığı anlaşmazlığında dahili ve kurumlar arası belgelerin sunulmasına karşın itirazına cevap verdi ve mahkeme tarafından işaretlenmiş belgelerin ilgisi olmadığını yeniden gündeme getirip bu süreçte aynı konuların tartışıldığını belirtti.


Ripple’ın cevap mektubuna göre; ‘SEC’in savunamadığı şey, her şeyi kapsayan müzakere süreci ayrıcalığı iddialarıdır. Bunun yerine SEC, mahkemenin kendisine güvenmesini, hiçbir şey emredilmemesini ve hiçbir şeye bakılmamasını istiyor.’ Ayrıca Ripple, SEC’in menkul kıymetlerin durumu piyasa belirsizliğini kanıtladığını iddia etti ve ‘adil bildirim’ i destekledi. Bir diğer yandan danışmanının açıklamasına göre ‘Kayıt dışı menkul kıymet satışlarını kanıtlamak için komisyon, SEC’in menkul kıymetler kanunu ve piyasa konusundaki belirsizliğin açık olduğunu kabul etmeli.’ denildi.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page